27 Ocak 2011 Perşembe

"bu dünyamdan "firma" adinda bir kedi geçti"

        osmanli´da padisahlar, bilim adamlari , yazar-sairler gibi özellikle edebî çevrelerde kalem sahibi olmus ya da her hangi farkli bir konuda "üstâd" olabilmis insanlar "hakkin rahmetine" kavustuklarinda onlarin tanidiklari ya da sevenleri arkalarindan beyitler dökerken "bu dünyadan bir ....... geçti" diyorlardi sanirim...
-----    
      sokaklarda yürürken aklimda, içimden hep biriyle konusuyorum..onunla kâh tartisiyoruz, kâh gülüyoruz, kâh söyle kâh böyle yapiyoruz..
sadece sokakta degil aslinda...birbirimizi buldugumuz her yerde..bu bazen sokakta oluyor, bazen skci bir toplantida oluyor ve bazen de tuvalette beklerken..pek de bir yeri ve zamani yok..
---
       henüz günlügüme nankörlük edip yazmayi birakmadigim zamanlarda, o içimdeki "biri"ne "SIMURG" diye hitap ederdim..sanirim buraya yazarken de simdi o simurg´la konusuyor gibi oluyorum..
aslinda buraya gelip yazmama iten sebep ise baska birseydi..az evvel tuhaf bir koku duydum ve birden "de javu" yasadim.. kedi kokusuydu sanki..hani istanbul´da balat´ta kaldiktan sonra tasraya, sirinevler´in o hiç de sirin olmayan apartmanlarindan birine tasindim, (gerçi sonra orada da "huzur"u bulamayip, böcegimle ömer hayyam´a tasinacaktik..) sonra böcegimin annesi sehir disina çikacagi için kedileri firma´yi bana vermislerdi bir haftaligina..hani çok sevinmistim ilk defa bir kedim olacakti bir haftalik da olsa..
fakat bu uzaktan sevmelerim sonra pek de göründügü gibi olmayacakti...onunla kral kim tartismasina baslayacaktik..benim kurallarima göre degil onun kurallarina göre onu sevip oksayacak, yemini suyunu verecek, hatta daha da ileri giderek cinsel arzu ve isteklerini bir takim esya ve elbiselerim üzerinde gidermesine ya göz yumacak ya da onu odanin disinda tutacaktim..ama kapinin önünde içler acisi miyavlamasi beni fazla otoriter bir rejim kurmamdan alikoyacakti..
       sanirim canli olan-olmayan tüm herseyin kendine has bir kokusu var..biz insanlarin ise her birimizin ayri kokusu var..bir kaç gün önce bir dostumla konusmustuk..sanki aradan bir uzun yüzyil geçmis gibi hissettik 2 yil hiç görüsmeyince.. bana kokumu dahi özledigini söylediginde bir tuhaf hissettim..benim de bir kokum vardi evet, ve ben -sanirim çogumuz gibi- kokumun nasil bir sey oldugunu bilmiyorum..
iste kedinin evimdeki bir haftalik geçici kralligi döneminde de onun kokusuna katlandim..ve aradan yaklasik bir yil geçti..burada mavi renkli odamda uzanmis dururken suan disaridan bir ambulansin sren sesleri esliginde o kedinin kokusunu bi anlik arada bir yine algiliyorum..oysa bu eve belki de hiç kedi girmemisti.. ve bu sefer odamin penceresinden gelen ses kedinin miyavlamasi degil sanirim küçük bir köpegin havlamasi....
kedilerin yaklasik ömrü 15-17 yil arasinda degisiyor diye hatirliyordum, ne garip..henüz daha 3 yasinda olmaliydi..
     ve FIRMA bir haftalik geçici kralligindan sonra geri döndü..fakat aradan birkaç ay geçtikten sonra döndügü yerdeki kralligina da son verilmis diye duydum ev arkadasimdan..
umarim sokaklar sana anarsist ruhlu olmayi ögretmistir ve o burnu havadaligin, "küçük burjuva" hayatimsi aristokligin sefil sokak hayatina geri döndügünde senin yasamina mâl olmamistir sevgili Firma..Çünkü ne de olsa senin aslin sokaklardan gelmisti..yagmurlu bir günde neredeyse kanalizasyon çukuruna düsecekken bulunmamismiydin? özüne döndün iste, daha ne..
    ve ben de arkandan sadece "bu dünyadan/evimden firma adinda bir kedi geçti" diyebilecegim..
uzun ve saglikli ömürler..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder